13.4. - Karlštejn a Křivoklát

Chci dostávat slevy e-mailem

13.4. - Karlštejn a Křivoklát

JEDNODENNÍ VÝLET

HRAD KARLŠTEJN A KŘIVOKLÁT

sobota, 13.04.2013,odjezd z Milovic a Lysé

ODJEZD : 8,15 Lysá - Husovo nám., 8,00 Milovice - Radnice

PŘÍJEZD : ca. 17,00

CENA DOSPĚLÝ :           350 Kč důchodci od 65 let : 280 Kč

CENA DÍTĚ 4-14 LET :   175 Kč děti do 4 let bez nároku na sedadlo zdarma.

Cena zahrnuje Dopravu autokarem, OBĚD a služby průvodce. Nezahrnuje vstupy.

  

PROGRAM:

Dopoledne hrad Karlštejn :

 

Karlštejn  je středověký hrad, nacházející se asi 30 km jihozápadně od Prahy v Chráněné oblasti Český kras. Základní kámen byl položen v roce 1348 arcibiskupem Arnoštem z Pardubic. Podle tradovaného výkladu byl hrad zbudován kvůli ochraně říšských korunovačních klenotů a svatých ostatků, ty zde však nalezly umístění až postupem času; Karlštejn byl původně budován pro Karlovy soukromé účely coby malé sídlo s jednou věží a až postupně se rozrůstal o části určené ke střežení klenotů. V současnosti je hrad významnou národní kulturní památkou a jedním z nejnavštěvovanějších hradů u nás. Výzdoba kaple sv. Kříže ve Velké věži je ukázkou skvělého gotického malířství.

V termínu našeho výletu hrad nabízí k prohlídce I. Okruh – Soukromé a reprezentační prostory Karla IV. Na této trase uvidíte historické interiéry Císařského paláce a spodních pater Mariánské věže s vybavením ze 14. až 19. století. Projdete Dvořenínskou síní, Rytířským sálem s kaplí sv. Mikuláše, děkanství, Královskou ložnicí, Audienční a Hodovní síní, Sálem předků, Pokladnicí a bývalým hradním vězením. Prohlídka je s průvodcem a trvá přibližně 55 minut.

 

Vstupné Karlštejn:

Dospělí 170,- Kč

Děti do 6 let v hromadných skupinách 20,- Kč

Děti od 6 let, studenti, důchodci od 65 let, invalidé 110,- Kč

Rodinné vstupné (rodiče a jejich děti do 15 let) 430,- Kč

 

OBĚD:

V restauraci „U Bílé paní“ na Karlštejně je pro Vás po prohlídce připraven oběd.

 

Odpoledne – hrad Křivoklát:

 Po obědě zamíříme na 40 km vzdálený hrad Křivoklát. Gotický hrad vznikl ve 13.století na místě staršího hradu, zmiňovaného poprvé roku 1190. Hrad přestavěl a rozšířil Přemysl Otakar I. Stavební práce pokračovaly i za vlády jeho syna Václava I. Později se stal jedním ze sídelních hradů českých králů a byl spravován purkrabím. Často zde pobýval Václav I. a Přemysl Otakar II. Po požáru Pražského hradu r. 1316 se na Křivoklát uchýlila královna Eliška Přemyslovna. Dětství zde prožil Karel IV., tehdy ještě jako Václav. Odtud odjel do Francie a o osm let později se sem vrátil i s těhotnou manželkou Blankou z Valois. Na Křivoklátě se narodila jejich dcera Markéta.  V 16. století se hrad stal majetkem Habsburků, kteří zde zřídili státní věznici. Za císaře Rudolfa II. zde byl uvězněn Edward Kelley. V 17. století byl hrad v rukou Valdštenů a Rustenberků.  Na konci 19.století hrad prošel výraznou rekonstrukcí. V roce 1929 prodal Max Egon Furstenberk Křivoklát Československému státu.

 

V termínu našeho výletu je otevřen 1. prohlídkový okruh – „Gotické paláce“ ­, a 2. prohlídkový okruh – „Celým hradem“ a je zpřístupněn volný prohlídkový okruh – „NA HRADBY" - Velká věž, hradební systém

I. prohlídková trasa - Gotické paláce (Napříč českou historií aneb rozmanitost slohů na Křivoklátě)

Základní prohlídková trasa, zahrnující horní nádvoří a většinu interiérů horního hradu. Navštívíte místnost odjakživa nazývanou Stříbrnice, samozřejmě srdce Křivoklátu — hradní kapli, sály rytířský a velký královský. Na závěr Vás průvodce zavede do hradních sklepení, užívaných nejčastěji jako vězení, a do přízemí Velké věže - do hladomorny.

Seznámíte se nejen s historií hradu a českých zemí od středověku až po dvacáté století, ale také s vývojem uměleckých slohů u nás, především pak od románského slohu přes ranou gotiku až po pozdní gotiku Vladislavskou.

Doba trvání prohlídky: 60 minut

 

II. Prohlídková trasa "Celým hradem"

Výběrová prohlídková trasa, kdy navštívíte hrad opravdu od sklepů po půdy. Kromě prostor trasy Gotických paláců, zavítáte i na oratoř kaple, do Furstenberské knihovny a obrazárny a hradního muzea s expozicí saní. V exteriérové části odhalíte důmyslně propracovaný středověký fortifikační systém, tedy jižní hradbu horního hradu, východní hradební břit, "pruhovanou" baštu a křivoklátský donjon, tedy obrannou a obytnou velkou věž (první, druhé a třetí patro).

Doba trvání prohlídky: 100 minut

Trasa je fyzicky náročnější, návštěvníci v jejím průběhu zdolají přes tři sta schodů!

Na dolním nádvoří jsou k vidění řemeslnické dílny, krčma a čajovna, prodejna regionálních produktů

Vstupné Křivoklát:

 

Plné
Kč/osoba

Snížené
Kč/osobaDěti 6-15l.,Senioři od 65 l.

Rodinné

I. okruh – Gotické paláce

110 Kč

80 Kč

290 Kč

II. okruh - Celým hradem  

190 Kč

130 Kč

490 Kč

Volně (bez průvodce) - NA HRADBY!

80 Kč

60 Kč

210 Kč

 

http://www.krivoklat.cz/pro-navstevniky/vstupne/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Informace a přihlášky: tel.608 426 414,e-mail: info@rosenet.cz nebo vyplňte přiložený formulář

Cestovní agentura ROSENET.CZ, Husovo nám. 24,Lysá n.L.

Ceny vstupného jsou ceny sdělené správcem objektu v době prezentace výletu. Za případné změny neručíme.

Zdroj historických informací: www.krivoklat.cz, htttp://cs.wikipedia.org

 

Kontaktní formulář

(povinné)