Indické okénko

Chci dostávat slevy e-mailem

Indické okénko

Indie je nám možná blíže (nebo dáleUsmívající se), než si myslíme. Měli jsme možnost se o tom přesvědčit při několikaměsíčním pracovním pobytu v této zemi. V "Indickém okénku" uveřejňujeme informace i zajímavosti z jižní Asie. Chcete se na něco zeptat či se podělit o Vaši zkušenost? Napište nám na info@rosenet.cz.

 
                             

2012-12-22

Zatímco v Čechách vládne předvánoční shon provoněný cukrovím a bílým popraškem na stromech, v Indii je panuje mezidobí mezi monzunem a parným létem. Pro Indy je to rovněž zima, nicméně s teplotami kolem 25°CJ.Pro Evropany nejpříhodnější doba pro cestu do střední Indie a na Gou…  Vánoce v Indii slaví jen křesťané, kterých je pouze 2,5% obyvatel a žijí převážně ve státě Kerala a Goa. Ve staré Goe najdeme baziliku, ve které je pochován jezuita František Xaverský. Pro většinu Indů - hinduistů, džainistů i sikhů je hlavním svátkem Diwali. Jedná se o pohyblivý pětidenní svátek na přelomu října a listopadu.  Téměř před každým domem jsou večer zapalovány hliněné olejové svíce jako symbol dobra nad zlem. Každé náboženství má pro původ této slavnosti svůj výklad. Hinduisté vycházejí z Rámajány, kdy se Ráma po 14 letech vrací z vyhnanství do města Ayodhya a jeho obyvatelé mu osvěcovali cestu, aby nezabloudil. Je to i období příznivé pro obchodníky, v rodinách se dávají dárky, především oblečení. Tento čas je považován za příznivý pro uzavření sňatku.

                            Ganesha            

2012-12-04

Indie se někdy nazývá Jazykovým svazem, najdeme tu několik set mateřských jazyků a asi 30 jazyky hovoří více než 1 milion mluvčích. Turista vybavený základní angličtinou se domluví téměř všude, je třeba se připravit na silný indický přízvuk. Pro nás nejznámnějším místním jazykem je hindština a na jihu tamilština. Pozdrav "Namaskar" či "Namaste", který možná znáte z hodiny jógy, znamená "Pokloň se mně" nebo "Já se klaním tobě" a je univerzální.